To prý se Drslavic, pán tvrze, znelíbil králi a ten vyslal do Chudenic vojsko, aby tomu „šlechtici z Nemanic" ukázal, kdo je tu pánem. I vojsko přenáramně dobře plnilo králův rozkaz - kdo neutekl do okolních lesů, byl zavražděn. Stará chůva ve smrtelné hrůze ukryla teprve několikaměsíčního synka pana Drslavice do komína v černé kuchyni. Vojsko ho nenašlo a dítě přežilo. Hrstka zbylých, která stačila prchnout do lesů, pak plačící dítě v komíně objevila. Bylo chudinka celé černé, a tak mu časem, jak šel příběh z úst do úst, začali říkat Czernin z Chudenic. To jméno už mu zůstalo. A nám krásná pověst o vzniku rodu, který Chudenice vlastnil nepřetržitě až do r.1945. Ostatně komín se zachoval dodnes...
Jisté je to, že rod Czerninů je zmiňován poprvé v roce 1192 a o osm let později pak Kostel sv. Jana Křtitele a spolu s ním i Chudenice. Pozdně barokní zámek vystavěl na místě gotické tvrze koncem 16.století Humprecht Czernin, purkrabí Pražského hradu. Ten také využil svého vlivu na císaře Rudolfa II. a vymohl povýšení Chudenic na město s právem erbu, pečeti a trhu. Pozoruhodné je to, že Czerninové zdejší panství drželi nepřetržitě více než 700 let!
V zámku dnes najdete expozici věnovanou rodu Czerninů a sídlo Muzea Josefa Dobrovského.
Součástí prohlídek je i gotický farní Kostel sv. Jana Křtitele.
Přestože první zmínku o něm máme už z roku 1200, jeho jádro pochází z druhé poloviny 14. století. A protože byl kostel často přistavován a upravován tak, jak žádala doba, máme tu pěkně pohromadě názorné ukázky různých stavebních slohů. Tím nejslavnějším výtvarným dílem v Kostele sv. Jana Křtitele je bezpochyby velký křídlový oltář z roku 1505. Vytvořil ho neznámý umělec, kterého podle jeho díla nazýváme Mistrem chudenického oltáře.
Kontakt:
- Adresa: U Černínského zámku 1, 340 14 Chudenice
- Tel./fax.: +420 376 398 100
- Mobil: +420 724 007 576
- web: www.chudenice.klatovsko.cz
- eMail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.